Kiedy auto kwalifikuje się do holowania?
Nagła awaria pojazdu może przydarzyć się każdemu kierowcy. W niektórych przypadkach jedyną szansą na bezpieczne dojechanie do zaufanego warsztatu samochodowego jest holowanie auta. W jakiej sytuacji nasz pojazd może kwalifikować się do holowania? Jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać?
Co zrobić w przypadku awarii pojazdu?
Jeżeli przydarza nam się awaria, nic dziwnego, że mogą pojawić się nerwy. Wyobraźmy sobie taką sytuację – jest mroźny poranek, my śpieszymy na ważne spotkanie, a nagle pojawia się groźna usterka. Taka sytuacja może nas wyprowadzić z równowagi, ale warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nasz pojazd w ogóle nadaje się do holowania.
Warto pamiętać, że holowanie auta nie jest możliwe we wszystkich przypadkach. Ograniczenia dotyczą zwłaszcza modeli z silnikami hybrydowymi, zawieszeniem hydropneumatycznym lub pneumatycznym, stałym napędem na cztery koła i automatyczną skrzynią biegów.
Kiedy holowanie samochodu jest niemożliwe?
Niektóre awarie nie pozwalają na przeprowadzenie holowania auta. Dotyczy to zwłaszcza usterek układu kierowniczego i układu hamulcowego. Ta procedura najlepiej sprawdza się w przypadku pojazdów mających problemy z silnikiem i z tego powodu nie są w stanie się poruszać na drodze. W takiej sytuacji jedyną możliwą siłą napędową może być inny samochód.
Należy mieć na uwadze, że wciąż musimy mieć możliwość skręcania i sprawnego hamowania holowanym autem. W każdym innym przypadku jedyną alternatywą będzie wezwanie lawety, by ta pomogła nam w bezpiecznym przetransportowaniu samochodu do najbliższego warsztatu. Jeżeli auto uległo awarii na autostradzie, musimy skorzystać z usług lawety. W przeciwnym razie kierowca może liczyć się z tym, że otrzyma mandat za nielegalne holowanie.