Metody holowania samochodów osobowych
Samochód – jak każda inna maszyna – może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanej sytuacji. Jeśli nie możemy od razu usunąć awarii, warto wezwać lawetę lub zwrócić się o pomoc w holowaniu auta przez inny pojazd. W niektórych przypadkach odholowanie samochodu do serwisu lub na parking może być opłacalnym rozwiązaniem. Jakie są metody holowania?
Jak przygotować się do holowania samochodu?
Zanim rozpoczniemy holowanie samochodu, należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim pojazd musi być oznaczony trójkątem odblaskowym z tyłu po lewej stronie. W przypadku słabej widoczności holowane auto powinno mieć włączone światła pozycyjne, zaś pojazd holujący – światła mijania. Należy również odpowiednio połączyć oba samochody za pomocą liny holowniczej. Odległość między nimi nie może przekraczać 3 metrów – w przypadku połączenia sztywnego. Sztywne połączenie wymaga również tego, by holowany pojazd miał sprawny przynajmniej jeden układ hamulcowy.
Jakie są sposoby holowania pojazdów?
Wszystkie niesprawne pojazdy można holować za pomocą sztywnego holu lub giętkiej linki holowniczej. Wybrany sposób holowania zawsze zależy od rodzaju usterki i od całkowitej masy auta. Niektórzy kierowcy wolą skorzystać z usługi autoholowania świadczonej przez doświadczonych profesjonalistów – tego rodzaju oferta to gwarancja największego bezpieczeństwa i wygody.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne holowanie, należy pamiętać, że polskie przepisy zabraniają holowania samochodu z uszkodzonym układem hamulcowym. W przypadku uszkodzenia tylko jednego z dwóch układów wybiera się sztywny hol. W Polsce zakazane jest holowanie uszkodzonych pojazdów na autostradach.